Propuneri Server Metin2Legend - 21.03.2021 (Editia #2)

În această secţiune veţi putea propune orice sugestie pentru îmbunătăţirea serverului.
Post Reply
[GA]Beebo
Administrator
Administrator

Sun Mar 21, 2021 7:00 pm

Salutare,

Avand in vedere ca s-a facut prima editie din ,,topicul cu propuneri'', am decis sa redeschidem editia cu numarul 2!

Propunerea trebuie sa fie dupa modelul de mai jos prezent, fara alte comentarii, adaugari,modificari.
  • Atentie: Orice comentariu/post inutil o sa fie sters!
  • La fiecare propunere se va raspunde cu ,,reply'' iar raspunsul nostru va aparea cu ,,acceptat sau respins''

Nume caracter: - Numele caracterului tau de pe serverul metin2legend
Nume sistem/propunere: - Adauga un nume propunerii tale sau a sistemului gasit
Dezvolta propunerea: - De ce crezi ca merita adaugat / modificat?

- Orice abatere de la cele 3 puncte de mai sus duc la stergerea topicului facut!
Cu drag, Echipa Metin2Legend.org!
Image
marianluca1994
Membru M2L
Membru M2L

Sun Mar 21, 2021 9:47 pm

Nume caracter: - Purandel
Nume sistem/propunere: - adaugarea unor mape de farmat pe diverse categorii de nivele ( ex. zona metinelor de lv 35 etc.)
-optiunea de a edita shop-ul ( posibilitatea de a adauga sau elimina obiecte din el).
-adaugarea unei manusi de 3 ore pe care sa o poti da jos sau modificarea celei de 2 ore in acelasi sens
-adaugarea unor run-uri noi ( ex. orc maze )

Dezvolta propunerea: -in cazul in care vrei sa bagi un item in shop ori ai uitat sa-l pui sa nu trebuiasca sa spargi tot shop-ul .
-mapele de farmat pe nivele ajuta la dezvoltare ( ex: in padure daca suntem 10 care farmam stam si ne batem pe metine sau pur si simplu stai 10 minute din manusa pana gasesti un metin)
- cum am spus mai sus daca stai si pierzi timp cautand metine zboara manusa si abia ce -ti scoti banii pe ea .
alexmindrila03
Membru M2L
Membru M2L

Mon Mar 22, 2021 12:55 pm

Nume caracter: [INT]ANONIM0
Propunere: Edit shop
Dezvoltarea propuneri: Cred ca ar aduce un plus servarului daca se pot adauga lucruri in shop si dupa ce l-ai facut.
MrRed
Membru M2L
Membru M2L

Mon Mar 22, 2021 1:25 pm

Nume caracter: - MrRed
Nume sistem/propunere - Re-intrarea în dungeon-uri dacă eşti scos.
- Adăugarea sistemului de tabel la războaiele de breaslă.
- Adăugarea sistemului de detalii caracter (apărări, bonusuri pvm)
- Reducerea exorcizărilor şi a cititelor la evenimentul balso, să dea numai câte 2 şi nu 3.
- Reducerea cooldown-ului după ce ai ieşit dintr-o breaslă sau după ce ai spart una, de preferat să nu fie cooldown.
- Posibilitatea de a stacka schimbările, adăugările, toate consumabilele direct din inventar.
- Posibilitatea de a putea stacka INELELE EXP, MĂNUŞILE, CĂRŢILE COMANDANT deoarece ocupă foarte mult spaţiu.
- Dojang la 30 de zile cu KING, dar cu MD-uri mai puţine.
- Adăugarea sistemului pe chatul strigă în care poţi da pm direct jucătorului apăsând pe PM direct din chat ca să nu-i mai scrii tu numele exemplu: MrRed [PM] :
- Reducerea DMG-ului la mental şi apărarea protecţiei la BM.
- Buffarea bonusului de experienţă la autorizaţii, maximul fiind de 5% acum ceea ce mi se pare inutil.
- Reducerea duratei evenimentului OFRANDA ZEULUI DRAGON, să dureze maxim 30 de minute şi să fie extrem de rar.
- Adăugarea regatului roşu.
- Reducerea şansei de drop la ss-uri.
- Evenimentul cu hexagonale să fie exact ca cel cu hieroglife o săptămâna da una nu.
- Adăugarea unui item de craft nou.
- Adăugarea unui nou dungeon.
- Adăugarea leului Alb la iteme craftate.
- Adăugarea inelului bucurie cu 14 zile.
- Mărirea duratei de timp a costumelor din olimpiada de fotbal la 3 zile.
- Adăugarea gradului de PvP la câştigătorul dojangului şi la câştigătorii de 5v5, 10v10.
- Adăugarea obiectelor de nuntă la Femeia bătrână.
- Reducerea şansei de drop la zeurile dragon la şefii mai mici.
Dezvoltă propunerea:
# Re-intrarea în dungeon-uri dacă eşti scos. #
- Acest sistem te ajută foarte mult, te scapă de nervii făcuţi în primul rând dacă te scoate de la dungeon, este super enervant să primeşti kick când faci un dungeon pierzi timp şi capete mumificate cum e la azrael, acest sistem ar fi ideal pentru acest server.
# Adăugarea sistemului de tabel la războaiele de breaslă. #
- Sistemul acesta mi se pare unul foarte mişto când dai wăr de breaslă, este o chestie drăguţă să ştii câte kill-uri ai făcut, de câte ori ai murit şi cine a jucat cel mai bine din echipa ta mai ales că acum evenimentul va fi la 45 de zile, zic să ridicăm totul la un nivel mai înalt să nu lipsească nimic.
# Adăugarea sistemului de detalii caracter (apărări, bonusuri pvm) #
- Este foarte benefic acest sistem după părerea mea, ajutându-te în pvp cât şi-n pvm să vezi detaliile caracterului tău, te scapă de nişte minute prin a-ţi calcula cât diavol ai pe tine, ce apărări ai şi aşa mai departe.
# Reducerea exorcizărilor şi a cititelor la evenimentul balso, să dea numai câte 2 şi nu 3. #
- După părerea mea e mai bine pentru server reducerea acestora deoarece apar tot mai multe şi scad ca valoare.
# Reducerea cooldown-ului după ce ai ieşit dintr-o breaslă sau după ce ai spart una, de preferat să nu fie cooldown. #
- Nu numai că mi se pare dar şi este inutil cooldown-ul de 1 zi doar că ai ieşit dintr-o breaslă sau că ai spart una, nu-i înţeleg rostul, mai mult te încurcă dacă de exemplu tu eşti lider spargi breasla ca să te joci cu alţii că dau război de breaslă şi să nu poţi că ai cooldown-ul acesta.
# Posibilitatea de a stacka schimbările, adăugările, toate consumabilele direct din inventar. #
- Acest lucru a mai fost pe server dar nu ştiu de ce s-a scos şi ar fi esenţial să refaceţi chestia asta deoarece este benefică ca să nu stai cu frică că te fură unul cu pick-up.
# Posibilitatea de a putea stacka INELELE EXP, MĂNUŞILE, CĂRŢILE COMANDANT deoarece ocupă foarte mult spaţiu. #
- Cum pe server sunt doar 3 inventare şi tu vrei să farmezi şi stai ore bune, nu prea ai cum să ai loc pentru toate acestea, să faci n conturi doar ca să pui mănuşi, inele şi cărţi comandant, şi acest lucru mi se pare benefic.
# Dojang la 30 de zile cu KING, dar cu MD-uri mai puţine. #
- Cum sunt mulţi cu iteme PvP terminate şi nu mai prea au pentru ce farma acest lucru ar fi ideal pentru toată lumea, mai multă distracţie, plus playerii nu se vor demoraliza dacă vor pierde din cauza unor mici incidente cum ar fi roua picată, apa sau vor fi scoşi din arenă, acest lucru din câte ştiu şi cred se va pune în aplicare şi sper să fie aşa.
# Adăugarea sistemului pe chatul strigă în care poţi da pm direct jucătorului apăsând pe PM direct din chat ca să nu-i mai scrii tu numele exemplu: MrRed [PM] : #
- Un sistem care te scapă de bătaia de cap să scrii un nume dificil sau faci prea multe chestii deodată şi ţi-e greu să stai să deschizi pm-u să scrii numele, aşa dai doar un click şi i-ai dat pm, plus nici nu arată naşpa, nici nu e ceva ce ar strica clasicismul.
# Reducerea DMG-ului la mental şi apărarea protecţiei la BM. #
- Mentalul are un damage prea imens, ajunge la 14k damage critică cu rouă full pe scut rasă, ceea ce e prea mult, dă o critică şi duelul s-a terminat..
- BM-ul are 500 apărare pe protecţie ceea ce e prea imens, presupun că este bug din moment ce arată doar 100, sper să se rezolve că este mult prea overpowered cu protecţie.
# Buffarea bonusului de experienţă la autorizaţii, maximul fiind de 5% acum ceea ce mi se pare inutil. #
- În momentul de faţă acest bonus este inutil şi zic să facem ceva în privinţa asta şi să-l buffăm prin creşterea acestuia cu nişte procente mult mai mari.
# Reducerea duratei evenimentului OFRANDA ZEULUI DRAGON, să dureze maxim 30 de minute şi să fie extrem de rar. #
- Evenimentul acesta este unul foarte bun pentru toţi de pe server dar în acelaşi timp distructibil pentru piaţa server-ului, se fac mult prea multe schimbări, un cont cu iteme bune face şi 400 schimbări în acest eveniment ceea ce este wow şi de asta propun reducerea duratei şi rărirea acestui eveniment.
# Adăugarea regatului roşu. #
- Majoritatea cărora ne place regatul roşu îl vrem înapoi, nu strică cu absolut nimic starea server-ului, oricum toată lumea stă în map1 la albaştri, e mult prea mişto acest regat ca să nu fie readăugat.
# Reducerea şansei de drop la ss-uri. #
- Eu cred că este mai bine reducerea şansei de drop la ss-uri deoarece au ajuns la un preţ de nimic şi cam toată lumea le are ceea ce nu este ok mai ales pe un pvm hard, reducerea şansei va ridica piaţa ss-ului plus de asta un skill ajuns la P va însemna ceva pe acest server reducând şansa.
# Evenimentul cu hexagonale să fie exact ca cel cu hieroglife o săptămâna da una nu. #
- Ar fi mult mai ok dacă acest eveniment ar fi numai când este cel cu hieroglife deoarece ar mări preţul uppgrade-urilor din el şi ar îmbunătăţii piaţa.
# Adăugarea unui item de craft nou. #
- Adăugarea Medalia Hărniciei, aceasta să aibă un bonus ridicat de experienţă inelul normal are 50, iar aceasta să aibă undeva la 65-70 să se facă piaţă şi din asta, să fie hieroglifele şi mai căutate decât acum, şi să fie şi ceva nou pe server benefic, acest lucru ar ridica piaţa prin vânzarea acesteia sau valorificarea hieroglifelor şi ce mai adăugaţi voi ca să se poate procura.
- Adăugarea Amuleta Dragostei eterne( Sau orice tip de amuletă), eu m-am gândit să fie un fel de Inel Voinţă Puternică dar mai low budget să zic aşa, cu următoarele bonusuri 800 pv 30% mobi, aşa playerii să-şi aleagă între Inel Bucurie şi această amuletă, unii preferă nişte PV alţii nişte Viteză de atac şi experienţă în +, consider că este o chestie mişto şi asta fără a strica ceva pe server, ar aduce un miros mai nou.
# Adăugarea unui nou dungeon. #
- Ar fi mişto să se adauge un dungeon nou cum ar fi Baroneasa, că nu ar strica clasicismul dar şi cu un set pvm diferit de exemplu dacă la Azrael e nevoie de vampiri aici să fie nevoie de animale, să ridice preţul itemelor cu animale, ar ridica piaţa, şi acest lucru ne-ar aduce un vibe mai nou pe server, că după părerea mea Baroneasa nu este un dungeon cum ar fi Orc Maze de exemplu, ne păstrează în tipul acela de clasic şi chiar cred că ar fi ideal adăugarea acestuia pe server.
****Asta în caz că eşti de acord cu Baroneasa mai am o idee pe lângă, ceea ce ar aduce ceva nou pe piaţă şi anume, să pui ceva un upgrade nou să pice la baroneasă dar să fie şansă mai slabă şi să adaugi la Uriel la evenimentul cu hieroglife un item nou de craftat să fie mai bune decât restul, să ofere de exemplu 35% mobi şi restul bonusurilor la fel ca pe Inelul Bucuriei****
# Adăugarea leului Alb la iteme craftate. #
- Să se adauge leul Alb la iteme craftate la Uriel ar fi o chestie care ar ridica preţul hieroglifelor şi ar fi mult mai importante pe server mai ales că acum piaţa este destul de joasă la capitolul hieroglife.
# Adăugarea inelului bucurie cu 14 zile. #
- Să adaugi inelul bucurie de 14 zile la Uriel dar cu itemele necesare dublate ca şi cum ai face două inele, şi acest lucru mi se pare bun doarece poate suntem plecaţi un timp şi nu putem face inelul când trebuie, aşa facem o dată dăm de două ori preţul celui normal dar măcar ştim că-l avem şi nu mai trebuie să facem săptămâna viitoare, nici această chestia nu ar strica absolut nimic în momentul de faţă.
# Mărirea duratei de timp a costumelor din olimpiada de fotbal la 3 zile. #
- Ar fi mult mai bine să faceţi şi costumele din olimpiada de fotbal cu durata de 3 zile, 24 de ore mi se pare prea puţin nu te poţi bucura de ele, mai ales că sunt şi frumoase.
# Adăugarea gradului de PvP la câştigătorul dojangului. #
- Câştigătorul de dojang să aibă un grad diferit faţă de restul, cum e de exemplu Cavaleresc în loc de asta să aibă PvP, Dojang sau KING, cum vi se pare vouă mai frumos.
# Adăugarea obiectelor de nuntă la Femeia bătrână. #
- Ar fi mult mai bine dacă s-ar face un quest pe femeia bătrână cu obiectele de la negustorul ambulant, ca să nu mai stai să-l cauţi prin map2 să-ţi cumperi inele de nuntă, costume etc..
# Reducerea şansei de drop la zeurile dragon la şefii mai mici. #
- Zeurile dragon au început să scadă mult la preţ şi asta din cauză că oricine poate procura şi destul de uşor, consider că ar fi mai bine reducerea şansei de drop la şefii mai mici, pentru a ridica din nou Zeurile la o valoare mai mare.
cbjhdsg2
Membru M2L
Membru M2L

Mon Mar 22, 2021 4:49 pm

Nume caracter: - Banu
Nume sistem/propunere: - Scaderea dropului de zeuri dragon.
Adaugarea tabelului de breasla.
Adaugarea arenei de 1-1 ca pe oficial.
Introducere de woni ca moneda de schimb.
Micsorarea dropului la azrael.
Introducerea bonusurilor de 500pv si 1k pv.
Eveniment pvp de 1-1 odata pe luna cu premii md/ cufere incepator.
Dojang odata la 3 luni cu premiu King.
Restrictionarea inregsitrarilor pe regatul albastru.
Scaderea ratei de reusita la plusarea itemelor.
Stacarea schimbatoarelor.
Introducerea sticlei de cautare in shopuri.

Dezvolta propunerea: - Scaderea dropului de zeuri dragon.- Sunt foarte multe pe piata in momentul de fata si piata a ajuns la saturatie, pretul a scazut foarte mult.

Adaugarea tabelului de breasla.- Avand in vedere ca vom avea eveniemnt de bresle mai des, ar fi super sa avem un tabel unde sa vedem cine a murit cel mai mult, cine a facut cele mai multe killuri etc.

Adaugarea arenei de 1-1 ca pe oficial.- Vorbesc de arena ce se gaseste in map 2 la npc-ul Yu-Huwan. Necesitatea acesteia este faptul ca jucatorii cand dau 1-1 nu sunt la fel de pregatiti, unii au inele altii nu, unii au freza altii nu, unii au protectie regat altii nu. Ex: https://ro-wiki.metin2.gameforge.com/in ... Aren%C4%83

Introducere de woni ca moneda de schimb. Este urat sa se vada sume de zeci de miliarde la iteme in shopuri, descuraeaza jucatorii noi astfel, cu wonii, este mai usor perceptibil plus ca daca se pune acea taxa de 3% se mai duce si din yangul de pe server.

Micsorarea dropului la azrael. Dropul la azrael este similar celui de la dragon in conditiile in care pentru a face un dragon e nevoie de mult mai mult timp pentru a crea contul, itemele plus ca fara inele site sau costume nu se poate face in timp ce la azrael se face in 30 de minute fara prea mult efort cu drop similar.

Introducerea bonusurilor de 500pv si 1k pv. Este totusi un pvm hard plus ca itemele perfecte deja au inceput sa scada din valoare pentru ca majoritatea tintesc sus. Asadar, cu iteme cu 500 pv si 1k pv se schimba piata si vor aparea si alte combinatii de iteme la care sa aiba si altii acces.

Eveniment pvp de 1-1 odata pe luna cu premii md/ cufere incepator. Este nevoie de asa ceva ca sa incurajeze lumea sa farmeze intre timp si sa devina mai buni. Intervalul de 4 sau 6 luni dupa cum este acum este foarte mare si majoritatea se lasa din cauza aceasta.Cred ca 1 data pe luna cu un premiu modic este ok.

Dojang odata la 3 luni cu premiu King. Dupa 2 evenimente pvp a 3-a luna sa fie dojangul unde cel mai bun sa castige kingul si sa il mentina pana la urmatorul dojangsi acest calendar sa se repete.

Restrictionarea inregsitrarilor pe regatul albastru. Este necesara reintroducerea regatului rosu dar si restrictionarea inregistrarilor conturilor pe regatul albastru astfel incat sa se populeze si celelalte 2 regate in aceeasi masura.

Scaderea ratei de reusita la plusarea itemelor. Este totusi un pvm hard, itemele plus 9 isi pierd din valoare inclusiv posedatele, sirius etc.

Stacarea schimbatoarelor. Gasirea unei solutii pentru a nu mai fi nevoiti sa aruncam pe jos schimba pentru a se staca .

Introducerea sticlei de cautare in shopuri. Cred ca ar fi de mare ajutor o sticla de search shop ca pe oficial unde lumea sa poata cauta itemul pe care il doreste pentru a nu mai cauta toata mapa.
Goghy
Game Master
Game Master

Thu Mar 25, 2021 1:59 pm

Nume caracter: - Goghy
Nume sistem/propunere: - Tombola si Evolutie arma 2 maini
Dezvolta propunerea :

O sa incep prin a dezvolta evenimentul Tombola :
- As propune acest event cu tombola din mai multe puncte de vedere ceva nou si ceva in care sa baga bani din joc si a ridica piata din mai multe puncte de vedere cum ar fi uni jucatori chear au prea mult yang.
- Ce inteleg prin asta sau cum as vrea sa fie eventul tombola pai o tobola ca toate tombolele cu tichete care sunt cumparate de la magazin cu un pret de yang, iar tobola sa fie pe rank-uri, Cum adica rank? Pai de exemplu cumar 10 tichete de la magazin cu yang iar in timp de 5 minute daca nu dau de roata se reseteaza rank-ul, iar daca eu in alea 5 minute dau de 10 ori cresc in rank 2 si tot asa pana la un anumit rank cu unele castiguri decente.

Evolutie arma 2 maini de ce ? Pai sa incepem cu inceputul:
- Avand in vedere ca noi nu avem o arma in 2 mani evoluata ar fi un plus ma gandesc eu.
- Avand o arma in 2 maini dam sansa la toata lumea sa aibe ce face cu schima .
- Si cu arma in 2 maini mai avem ce face ce evolua si de ce nu sa farmam si mai mult pentru schimba ca avem un motiv bun.

Specific tot ce am zis mai in sus daca consierati ca este ok sa va ganditi de 2 ori pana a pune in practica .
denisadaria
Membru M2L
Membru M2L

Fri Mar 26, 2021 10:21 pm

Nume Caracter: Sonel
Nume Sistem/Propunere: Nu își au rost fulurile.
Dezvolta propunerea: Având în vedere ca este un server PVM/PVP Hard, multi dintre jucătorii noi care abia se chinuie sa facă ceva itm dacă intra la o generală se lovește de fuluri. Cei vechi sun cu FULURILE LA "BUTON."....Propun scoaterea fulurilor de pe server. PS: FULURILE NU AJUTA PVM ȘI NU ÎȘI AU ROSTUL PE SERVER.
VitoCorleone
Membru M2L
Membru M2L

Fri Apr 02, 2021 7:12 pm

Salut, imi cer scuze ca postez aici dar in calitate de jucator al serverlui nu sunt de acord cu adaugarea unui noi mape/dangeon sau a unor noi evolutii, Este singurul server de pe piata care a ramas clasic si eu mi-as dorii sa ramana asa. Sper sa nu deranjez pe nimeni cu acest comentariu fiecare are dreptul sa isi spuna parerea.
Mondeo
Membru M2L
Membru M2L

Wed Apr 14, 2021 4:27 pm

Nume caracter: - Mondeo
Nume sistem/propunere:
- Nivel maxim marit (105)
-Arme beta (optional)
-Dragonul si Azrael sa dropeze ou.
-Adaugarea unui sistem de craft nou.
-Adaugarea mapelor beta si a bosilor din acestea. ( level 90 sau 99)
-Cutie cu pui (Khan,Porcusor si Leu).
-
Dezvolta propunerea:
-In primul rand nu vreau sa supar pe nimeni, din contra, vreau sa ajut la dezvoltarea serverului si a popularii acestuia.
Foarte multi jucatori au atins nivelul maxim si consider ca este momentul pentru o schimbare. Observ ca un numar de persoane pleaca pe alte servere deschise recent cautand *noutate* si din punctul meu de vedere un update de genul ar ajuta destul de mult .
-Cutia cu pui sa aiba un drop foarte mic la bosi(Azrael, Dragon si cei din beta in cazul in care o sa se intample asta) si sa avem optiunea de a o cumpara din Item Shop. Pretul in yang sa fie unul destul de mare deoarece aceasta sa fie cat mai rara si doar cei care sunt activi si loiali serverului sa faca tot posibilul s-o achizitioneze.
-Mapele beta ar scoate farmerii din zona de muntele Sohan, Tara de foc si Padurea rosie destul de mult scazand monotonia de zi cu zi.
Post Reply